مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

نمي‌خوام لباسم‌رو عوض كنم؛ همين يكي رو دوست دارم
- مامان كفش‌هام ‌رو زودتر دربيار.
- چرا لباس من اتوكرده نيست؟ مگه من نگفته بودم امروز مي‌خوام اين بلوزم‌ رو بپوشم؟
- واي امان از دست تو، بازم كه تي‌شرتت‌رو پشت و رو پوشيدي.
- آخه من چند بار به‌ات گفتم كفش‌هات‌رو درست بپوش! هان؟
يعني اين مشكلات پاياني هم دارند؟ شايد جواب مثبت باشد!
تا به حال دقت كرده‌ايد كه گاهي رعايت نكات تربيتي كوچك مي‌تواند اثراتي دلخواه داشته باشد؛ اثراتي كه هم به نفع كودك است و هم به نفع والدين. كودك مي‌تواند با اعتماد به نفس بهتر، استقلال بيشتر و با احساس مسئوليت قوي‌تر بزرگ شود و البته والدين نيز آرامش بيشتري را تجربه مي‌كنند و لذت بچه‌داري را نيز بهتر حس خواهند كرد. وقتي كودك شما بتواند خودش لباسش را بپوشد نه تنها مستقل بار خواهد آمد بلكه شما هم وقت بيشتري براي گفت‌وگو و بازي با او خواهيد داشت.

● لباس مناسب بخر

لباس‌هايي كه براي كودكتان در زير سن ۴ سالگي تهيه مي‌كنيد، بهتر است داراي دكمه، زيپ و كمربند ظريفي نباشد؛ چرا كه انگشتان او هنوز توانايي انجام كارهاي ظريف را ندارند و اين موضوع باعث تاخير در استقلال او در اين زمينه مي‌شود. به همين دليل تلاش كنيد لباس‌هايي براي او تهيه كنيد كه جادكمه‌هاي آن گشاد، سگك و زيپ آن بزرگ و كمربندي چسبي داشته باشد؛ البته يقه‌ گشاد يادتان نرود.

● حق انتخاب بده

از ۳ سالگي كودك شما بايد اين حق را داشته باشد كه لباسي را كه مي‌خواهد بپوشد، خودش انتخاب كند. به عنوان مثال، اگر مهد كودك مي‌رود، خودش تصميم بگيرد كه چه لباسي مي‌خواهد به تن كند.
لبته شايد بسياري از مادران با خواندن اين قسمت بگويند كه فقط همين يك دردسر را كم دارند و كافي است اين اجازه را به كودكشان بدهند تا از فردا لباس مهماني را موقع پارك‌رفتن بپوشد و لباس خواب را زمان رفتن به مهد.
بايد توجه داشت كه براي جلوگيري از چنين مسائلي، راه‌حل‌هايي نيز وجود دارد؛ راه‌هايي كه علاوه بر جلوگيري از وقوع چنين بي نظمي‌هايي، كودك شما را نيز از منافع اين برنامه محروم نمي‌كند.

● طبقه‌بندي درخدمت استقلال

لباس‌هاي مربوط به هر فعاليتي را در جايي جدا قرار دهيد؛ به عنوان مثال، لباس‌هاي مهماني در يك كشو، لباس‌هاي خانه در يك كشو، لباس‌هاي بيرون رفتن در يك كشو و . . . البته توجه داشته باشيد كه اگر تعداد اين گروه‌ها زياد باشد، مي‌تواند باعث گيج شدن كودكتان شده و احتمال خطاي او را زياد كند؛ پس سعي كنيد تعداد آنها بيشتر از ۵ تا نباشد.

● انتظار سازنده

هر وقت لازم است كودكتان لباسش را عوض كند، به او بگوييد كه فعاليت بعدي چيست تا بداند لباسش را از كدام كشو مي‌تواند بردارد. به عنوان مثال، به او بگوييد كه مي‌خواهيد براي خريد بيرون برويد و منتظر او مي‌شويد تا لباسش را عوض كند. البته توجه داشته باشيد كه توضيح دادن اينكه چرا لباس مهماني با لباس خواب، خانه يا مهد متفاوت است، مي‌تواند به موفقيت اين برنامه كمك زيادي بكند.

● انتخاب محدود

زماني كه مي‌خواهيد جايي برويد كه كودكتان به لباس خاص‌تري نياز دارد - مثل مجلس ختم - براي به حداقل رساندن احتمال خطا مي‌توانيد ۲ يا ۳ لباس مناسب را جدا كنيد تا از بين آنها انتخاب كند. اما در هر حال سعي كنيد كه انتخاب نهايي به عهده‌ خود او باشد. اين كار علاوه بر آنكه اعتماد به نفس او را تقويت مي‌كند، تمرين خوبي براي استقلال او نيز محسوب مي‌شود.

از ۳ سالگي كودك شما بايد اين حق را داشته باشد كه لباسي را كه مي‌خواهد بپوشد، خودش انتخاب كند. به عنوان مثال، اگر مهد كودك مي‌رود، خودش تصميم بگيرد كه چه لباسي مي‌خواهد به تن كند.● ترتيب را رعايت كنيد

زماني كه مي‌خواهيد لباس‌هايي را كه فرزندتان قرار است آنها را بپوشد برايش كنار بگذاريد، لباس‌ها را به همان ترتيبي كه بايد بپوشد از راست به چپ بچينيد. به عنوان مثال، اول زيرپوش، بعد بلوز و در آخر جليقه. اين كار علاوه بر اينكه وابستگي كودك را به شما كم مي‌كند، تمريني براي چشم او نيز محسوب مي‌شود؛ حركت از راست به چپ، درست مانند آنچه در رسم‌الخط فارسي وجود دارد.

● وضعيت آخر

زماني كه قرار است فرزندتان لباسي بپوشد، توجه داشته باشيد كه وضعيت گذاشتن لباس مي‌تواند تاثير زيادي بر درست پوشيدن لباس داشته باشد. به اين معني كه اگر كودكتان عادت دارد براي پوشيدن شلوار روي زمين بنشيند، روي شلوار را رو به بالا قرار دهيد تا موقع پوشيدن، آن را همان‌طور كه هست به پا كند. اما تي‌شرت او را رو به پشت قرار دهيد؛ چرا كه معمولاً كودكان لباس را همان طور كه از روي زمين بر مي‌دارند، تن مي‌كنند.

● بدون پاشنه‌ش بهتره

عمولا همه‌ جوراب‌ها داراي پاشنه هستند. اما اگر توانستيد جوراب بدون پاشنه براي كودكتان پيدا كنيد، فرصت را از دست ندهيد و دو جيني از اين جوراب‌ها براي كودكتان تهيه كنيد؛ چرا كه اكثر كودكان زير ۵-۴ سال با پوشيدن جوراب‌هاي پاشنه‌دار مشكل دارند؛ مشكلي كه مي‌تواند آنها را بدون دليل موجهي به بزرگتر‌ها وابسته سازد؛ در عين حال كه مي‌تواند بر اعتماد به نفس آنها نيز اثري منفي داشته باشد.

● كفش‌هايي كه با هم قهرند

در رابطه با كفش به اين نكته توجه داشته باشيد كه از ويژگي‌هاي يك كفش مناسب اين است كه كودك براي پوشيدن آن وابستگي كمتري به ديگران داشته باشد. از حدود ۵/۲ يا ۳ سالگي بهتر است كه خودش كفش‌هايش را بپوشد. البته ممكن است در ابتدا كفش‌هايش را تا‌به‌تا بپوشد اما نكته‌ مهم اين است كه لازم نيست پيوسته چك كنيد كه آيا او كفش‌هايش را درست پوشيده يا خير. در عين حال در صورتي كه فكر مي‌كنيد اشتباه به پا كردن ممكن است باعث زمين خوردن كودك يا خطرات ديگري شود، اشتباه او را با جملاتي از قبيل «باز هم كه اشتباه پوشيدي» يا «كفش‌هات رو درست پا كن» و... بيان نكنيد؛ چرا كه چنين بيان مستقيمي مي‌تواند در كودكتان احساس شكستي دوباره ايجاد كند. در عوض، مي‌توانيد به او يادآور شويد كه كفش‌هايش با هم قهر كرده‌اند؛ با توجه به حالت قرار گرفتن كفش‌ها در كنار هم در زماني كه تا‌به‌تا پوشيده شده‌اند و البته تشويق‌هايي از قبيل لبخند، آفرين، بوسه و... را در زماني كه كار را به درستي انجام مي‌دهد، فراموش نكنيد.

● چپ بهتر است يا راست؟

البته يك نكته ديگر كه مي‌تواند در درست پوشيدن كفش اثر داشته باشد، نوع كفش است؛ به اين معني كه كفش‌هايي كه چسب، زيپ يا بند آنها در كنار كفش و بخش بيروني قرار دارد، احتمال آنكه تابه‌تا پوشيده شوند بيشتر از كفش‌هايي است كه بند يا چسب آنها در وسط كفش است. البته اين موضوع دليل جالبي دارد. زماني كه كودكان مي‌خواهند كفش بپوشند، معمولا روي زمين نشسته و در اين وقت زانوهاي آنها به سمت بيرون است و در نتيجه آنها بر قسمت داخلي كفش تسلط بيشتري دارند تا قسمت بيروني؛ پس به طور ناخودآگاه براي بستن چسب يا بند، كفش هايشان را تابه‌تا پا مي‌كنند؛ چرا كه در اين وضعيت چسب در قسمت داخلي قرار مي‌گيرد و در نتيجه كودك راحت‌تر از عهده‌ اين كار بر مي‌آيد.

● خيالي نيست اگر بسوزد

از سن ۱۱-۱۰ سالگي يعني تقريبا از كلاس چهارم يا پنجم، بچه‌ها ديگر بايد بتوانند لباس‌هاي خودشان را اتو كنند. البته در ابتدا قطعا به كمك يك بزرگتر نياز خواهند داشت. در رابطه با پسرها با توجه به اينكه رشد جسماني‌شان معمولا داراي كمي تاخير در مقايسه با دخترهاست، طبيعي است كه اين برنامه با كمي تاخير آغاز شود. اما به هيچ عنوان حتي اگر لباس‌هاي فرزندتان بسوزد، مسئوليت اتو كردن لباس‌هاي او را برعهده نگيريد. باور كنيد كمي سوختگي لباس يا خوب اتو نشدن آن، بهتر است تا تقويت بي مسئوليتي در او. البته نظارت كنيد كه خداي‌نكرده اتفاق ناگواري نيفتد.

منبع:آفتاب


نوشته شده در جمعه 1390/1/19ساعت 21:52 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog